Tablica 3. Zwierzęta w ogrodzie

Ptaki zwalczające insekty – jak im pomóc?

Decydując się na montaż budki lęgowej musimy zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje kilka ich rodzajów. Różnią się one średnicą otworu wlotowego (właśnie ta średnica determinuje, które ptaki będą w stanie zadomowić się w konkretnej budce) oraz rozmiarem. Najlepiej sprawdzić w dostępnych źródłach jaki kształt i wymiary powinna mieć budka dla konkretnego gatunku.

Wnętrze budki powinno być zrobione z nieheblowanej deski, ponieważ to ułatwia młodym wydostanie się z gniazda. Bardzo ważne jest to, żeby budka była skonstruowana w taki sposób, aby możliwe było jej czyszczenie. Budek nie powinno się malować, ponieważ zapach farby może odstraszać ptaki. Budki lęgowe montujemy w spokojnym, ocienionym miejscu. Wysokość montażu uzależniona jest od gatunku ptaka dla którego jest przeznaczona. Otwór wlotowy skierujmy na wschód lub południowy wschód. Trochę inaczej montuje się budki dla jerzyków. Potrzebują one przestrzeni na wylot z budki. Nie odpychają się wylatując, ale spadają w dół, aby dopiero po kilku metrach wzbić się do góry. Budki montuje się na budynkach, na wysokości minimum 6 metrów. Należy zapewnić przestrzeń bez drzew i innych budynków i przeszkód w pobliżu.

Ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie budek, powinny znajdować się przynajmniej 20 m od siebie, aby ptaki gnieżdżące się w nich nie konkurowały o pożywienie. W przypadku sikory jest to nawet większa odległość, ma ona bowiem silny instynkt terytorialny i nie toleruje w pobliżu innych osobników swojego gatunku. Z kolei jerzyki w naturze tworzą kolonie- więc i budki dla nich powinny wisieć obok siebie.

Budki lęgowe możemy wieszać praktycznie przez cały rok, najlepiej jednak zrobić to od jesieni do końca lutego. Wtedy właśnie rozpoczyna się okres lęgowy. Końcem października możemy przystąpić do czyszczenia budek.

 

Przykładem takich
ptaków może być: