Tablica 4. Zwierzęta w ogrodzie.

Zwierzęta w ogrodzie.

Najprostsze zimowe siedlisko dla jeża zorganizujemy, tworząc przewiewny ruszt z gałęzi lub desek okryty sianem, albo dużą ilością wyschniętych liści. Konstrukcja powinna być umieszczona w ustronnym miejscu ogrodu, do którego rzadko zaglądamy. Im spokojniej tam będzie, tym lepiej dla śpiącego lokatora.

Można również kupić lub zbudować domek dla jeża.

Za zimowe schronienie może posłużyć odwrócona do góry dnem drewniana skrzynka po owocach o wymiarach 30 × 30 × 40, którą dodatkowo uszczelnimy liśćmi, trawą lub sianem. W dachu należy wywiercić otworki, które będą odpowiadać za doprowadzenie powietrza. Wejście do budki powinno być niewielkie, ponieważ da to zwierzakowi poczucie bezpieczeństwa w czasie zimowej hibernacji. Nie wkładajmy nic do środka, ponieważ nowy lokator sam sobie umości wygodne legowisko. Domek należy okryć gałęziami lub umieścić w stosie liści pozostawionych na zimę. Pracę dobrze jest wykonywać w rękawiczkach, żeby nasz zapach nie zniechęcił jeża do zamieszkania. Takie schronienie zapewni skuteczną ochronę jeża nawet w czasie najcięższych mrozów.

Zdrowe jeże nie wymagają dokarmiania, można je wspomóc wiosną, gdy wybudzą się z hibernacji, a pokarmu jest jeszcze mało. Najlepiej podać świeże mielone mięso lub kocią karmę. Do picia podajemy tylko świeżą wodę. Mleko jest dla jeży bardzo szkodliwe.

Przykładem takich zwierząt
w ogrodzie może być: