Tablica 2. Zwierzęta w ogrodzie.
Jak dokarmiać ptaki?
Pokarm dla ptaków można również wzbogacić o samodzielnie zebrane produkty. Najłatwiej dostępne będą nasiona. Można je zbierać na miedzach czy obrzeżach polnych dróg. Dobre są nasiona takich roślin jak trawy, osty, bylice i pokrzywa. Do tego możemy dorzucić rośliny z rodziny baldaszkowatych, dziewannę i komosę. Taka zebrana mieszanka doskonale wzbogaci ziarno pochodzące ze sklepów i dostarczy ptakom bogatego źródła białka, witamin i soli mineralnych z nasion dziko rosnących roślin.
Łatwo dostępne są zazwyczaj głóg, berberys, dzika róża, ligustr bądź jarzębina. One również będą doskonałym pokarmem.
Ważny jest sposób konserwacji i dalszego przechowywania zbiorów. Trzeba je dokładnie wysuszyć. Następnie pakujemy pokarm do papierowych toreb i chowamy w suche miejsce. Papierowe opakowanie nie dość, że zabezpiecza zapasy przed zawilgoceniem, to zapewnia również cyrkulację powietrza i dzięki temu nic nam nie spleśnieje. Zapleśniałym pokarmem nie wolno karmić ptaków! Są one szczególnie wrażliwe na toksyny pleśni.
Jeśli nasz ogród odwiedza sójka lub dzięcioły, to doskonałym pomysłem są orzechy. Są one to bogatym źródłem tłuszczy, w związku z czym są szczególnie poszukiwanym pokarmem w czasie mrozów. Kupując lub zbierając je, pamiętajmy także o ich dokładnym wysuszeniu i właściwym przechowywaniu.